State Tournament Results

Girls State Tournament

AAA
  • Winner ¬†– ¬†Morgantown HS
  • Runner-Up – Huntington HS
  • Sportsmanship Award – Morgantown HS
  • School Spirit Award – George Washington
All Tournament Team:
  • Dazha Congleton, Huntington
  • Sydney Halloway, Morgantown
  • Anna Hayton, Parkersburg South
  • Rachel Loskody, Morgantown
  • Shionna Banks, George Washington
  • Paige Puffenberger, Morgantown
  • Jordyn Dawson, Huntington
  • Lydia Adrian, Morgantown
AA
  • Winner – Wyoming East HS
  • Runner-Up – Fairmont Sr. HS
  • Sportsmanship Award – Lincoln HS
  • School Spirit Award – Wyoming East
All Tournament Team:
  • Kara Sandy, Wyoming East
  • Erica Bowles, Fairmont Sr.
  • Siera Gabbert, Grafton
  • Gabby Lupardus, Wyoming East
  • Karli Pinkerton, Sissonville
  • Dena Jarrells, Tolsia
  • Abigail Stoller, Fairmont Sr.
  • Emily Saunders, Wyoming East
A
  • Winner – Gilmer County HS
  • Runner-Up – St. Joseph Central HS
  • Sportsmanship Award – Notre Dame HS
  • School Spirit Award – Gilmer County HS
All Tournament Team:
  • Tyesha Taylor, St. Joseph
  • Jordan Fox, St. Marys
  • Alexis Hall, St. Joseph
  • Kylie Shuff, Gilmer
  • Ashley Hall, St. Marys
  • Mychelle Johnson, St. Joseph
  • Riley Fitzwater, Gilmer County
  • Hannah Griffith, Notre Dame

Boys State Tournament

AAA
  • Winner – Morgantown HS
  • Runner-Up – Huntington HS
  • Sportsmanship Award – Morgantown HS
  • School Spirit Award – Hurricane HS
All Tournament Team:
  • Tavian Dunn-Martin, Huntington
  • Steven Soloman, Morgantown
  • Garrett Gilkeson, Parkersburg South
  • Jeffrey Howard, Huntington
  • Kenzie Melko, Morgantown
  • Miguel Bays, Capital
  • Nequan Carringtion, Woodrow Wilson
  • Nicky Soloman, Morgantown
AA
  • Winner – Fairmont Sr. HS
  • Runner-Up – Poca HS
  • Sportsmanship Award – Chapmanville HS
  • School Spirit Award – Ravenswood HS
All Tournament Team:
  • Elijah Cuffee, Poca
  • Darhius Nunn, Fairmont Sr.
  • Nick Greely, Bridgeport
  • Brennan Moorehead, Fairmont Sr.
  • Luke Frampton, Poca
  • Zyon Dobbs, Fairmont Sr.
  • R.J. Foldon, Wyoming East
  • Dante Boramico, Bridgeport
A
  • Winner – St. Joseph Central HS
  • Runner-Up – Wheeling Central HS
  • Sportsmanship Award – Magnolia HS
  • School Spirit Award – Tug Valley HS
All Tournament Team:
  • Keith Clemons, St. Joseph Central
  • Preston Boswell, Magnolia HS
  • Chase Harler, Wheeling Central
  • John Morrison, St. Joseph
  • John Burkhalter, Wheeling Central
  • Jeremy Dillon, Tug Valley
  • Deaundra Murphy, St. Joseph Central
  • John Dawson, St. Joseph Central